“Veda a náboženstvo: Boh nestvoril človeka; človek stvoril bohov”

July 20, 2011 at 10:03 pm

“Na počiatku človek stvoril Boha” – a následny slogan známy z britskej “autobusovej” kampane z roku 2008. Čo na to veda?

Psychiater J. Anderson Thomson píše z evolučného hľadiska o viere v božstvá a morálky:  “V poslednej dobe [vedci] vytvorili silné teórie podporené empirickými dôkazmi (vrátane “snímkových” štúdii pracujúceho mozgu), ktoré podporujú záver, že to boli ľudia, ktorí vytvorili Boha, a nie naopak.” (Los Angeles Times, 18.7.2011)

Ako sa postaviť k takýmto vyjadreniam? Dovolím si povedať, že aj keby však vyššie uvedené bola pravda, bol by to záver, ktorý by šiel mimo hraníc, v akých sa veda smie vyjadrovať. Je tomu tak preto, lebo “[v]eda je svojou podstatou hra. Je to hra s jedným dominantným a definujúcim pravidlom: Pravidlo č. 1 – Poďme zistiť, do akej miery dokážeme vysvetliť správanie fyzického a materiálneho vesmíru v čisto fyzikálnych pojmoch a materiálnych príčin, bez vzývania nadprirodzena.” [1] Veda sa totiž z definície nemôže vyjadrovať k nadprirodzenu a teda nikdy by nemohla prísť na to, že Boh vytvoril človeka, aj keby to bola pravda. Ale to isté platí aj v opačnom prípade. Zdá sa tento, že záver profesora Thomsona je skôr jeho interpretáciou spomenutých vedeckých poznatkov (prípadne ľudí, ktorých výskum spomína) ako uplatnenia vedeckej metódy. Navyše, toto jeho tvrdenie nie je vôbec prijímané ako truizmus. Neurovedec Andrew Newberg (ináč agnostik), ktorý strávil posledných 16 rokov výskumom vzťahu neurálnych mechanizmov a spirituality, na otázku, či je Boh len v našom mozgu odpovedá:

“Náš výskum naznačuje, že náš jediný spôsob chápania Boha, pýtanie sa otázok o Bohu a zažívanie Boha, je cez mozog. Ale či Boh existuje “tam vonku” alebo nie, je niečo, čo neuroveda nevie zodpovedať. Ak napríklad vezmeme snímok mozgu osoby pri pozeraní sa na obrázok, uvidíme, že prichádza k aktivácii rôznych častí mozgu, ako je napríklad vizuálny kortex. Avšak mozgová snímka nám nevie povedať či “tam vonku” ten obrázok naozaj je, alebo či si daná osoba vytvára obraz len vo svojej mysli. Do určitej miery, my sami si vytvárame naše zažívanie reality. Prísť na to, čo je ozaj reálne, je už tá ťažšia časť.” [2]

[1] z Richard E. Dickerson, The Game of Science, Journal of Molecular Evoluction 34 (1992). 277-279.

[2] z Q&A jeho stránky;  viď tiež jeho epilóg “Is God Real?” v jeho How God Changes Your Brain, 241-248.

Súvisiace linky:

J. Anderson Thomson o náboženstve, morálke a evolučnej psychológii

Entry filed under: ■ Newberg, Andrew, ■ Thomson, J. Anderson, Evolúcia / Kreacionizmus / ID, Neuroveda / Neuroteológia.

“The Life of Muhammad” na BBC Jeruzalem pre IMAX 3D


Calendar

July 2011
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Most Recent Posts


%d bloggers like this: