Derren Brown: Mág, mentalista, maliar

September 26, 2011 at 11:55 pm

Derren Brown, označený novinami Press ako “psychologický iluzionista”, je zabávač kombinujúci mágiu, sugesciu, psychológiu, odpútanie pozornosti a šoumenstvo za účelom predpovedania a ovládania ľudského správania, ako aj predvádzania neskutočných mentálnych trikov.

Počas posledných desiatich rokov Derren vytvoril TV a pódiové predstavenia, ktoré ohromovali divákov, odhalil paranormálne javy a inšpiroval mnohých k zlepšeniu svojich vlastných mentálnych schopností. Jeho prvá šou sa objavila v roku 2000 ako “Derren Brown: Mind Control”, za ktorou nasledovali “Trick of the Mind”, “Trick or Treat” a séria “Specials” zahŕňajúca kontroverznú ruskú ruletu a veľmi populárne “Events”.

Derren rád píše a doteraz napísal štyri knihy. Kým jeho prvé dve knihy, “Absolute Magic” a “Pure Effect” sú momentálne vypredané, jeho tretia kniha “Tricks of the Mind” strávila vyše 30 týždňov na zozname best-sellerov na Amazone. Jeho štvrté dielo “Confessions of a Conjuror” vyšlo v októbri 2010.

Derren pravidelne ohromoval divákov po celej Británii svojimi predstaveniami, čo mu prinieslo veľa nominácii na rôzne ocenenia. Vyhral Laurence Olivier Award za najlepšiu zábavnú šou, ako aj Silver Rose d’Or za rôznorodosť. V súčasnosti (2011-2012) predvádza svoju šou “Svengali”.

Hoci jeho vystúpenia vytvárajú ilúziu prítomnosti nadprirodzených síl, Derren je prominentný skeptik a vyhlásený ateista. Od kresťanstva odišiel postupne počas štúdia na vysokej škole. Pred venovaním sa metódam hypnózy študoval právo a nemecký jazyk na univerzite v Bristole, kde zmenu v jeho smerovaní spôsobilo vystúpenie hypnotizéra Martina Taylora. Popritom sa taktiež bočne venoval štúdiu histórie Novej zmluvy a stále má “laický záujem o tento druh štúdii.” Kvôli spomenutému štúdiu prišiel k záveru, že evanjeliové udalosti o Ježišovom zmŕtvychvstaní sú “len príbehy/rozprávky [tales]” a že jeho “zmŕtvychvstanie nemohlo byť na základe týchto zdrojov argumentované ako fakt.” Odvážnym a zrelým kresťanom, ktorí sú proti slepej viere, odporúča prečítať si knihu “The God Delusion” od Richarda Dawkinsa.

Okrem jeho ocenených predstavení na javisku a televízii, Derren je taktiež skvelý umelec. Špecializuje sa na unikátny štýl karikatúrnych portrétov a jeho tvorba bola vystavená v prestížnej Rebecca Hossack galérii v centrálnom Londýne a taktiež publikovaná v zbierkach diel, v ktorých Derren taktiež píše o svojom zanietení pre toto médium a jeho vývoji ako umelca. Do dnešného dňa vytvoril vyše 100 portrétov (niektoré sa dajú pozrieť TU). Je taktiež veľkým milovníkom papagájov.

V súčasnosti pracuje opäť na ďalšej (ako vždy, bližšie neurčenej) televíznej šou. Pravidelne si pridáva statusy na svojej Facebookovej skupine : )

(zdroje: info na jeho stránke a jeho kniha “Tricks of the Mind”)

Nasledujúce linky nemajú tvoriť kompletný zoznam jeho programov/predstavení. Ich celý zoznam je na Wikipedii. Všetky jeho videá a knihy si možno stiahnuť (ak ste tak ešte nepravili) z tohto torrentu.

Výber z TV sérii:

Mind  Control (1999-2000) – 6 sérii; klipy z nich si ich pozrieť TU

Trick of the Mind (2004-2006) – 3 série po 6 epizód; video z prvého dielu:

Trick or Treat (2007-2008) – 2 série po 6 epizód; video z prvého dielu TU

The Events (2009) – 4 diely; video prvého dielu “Lottery Prediction” TU

Derren Brown Investigates (2010) – zahŕňa tri diely: (1) skúma čítania britského úspešného mentalistu Joea Powera(2) ukrainský program údajne vám umožnujúci vidieť aj bez očí a (3) doprevádza amerického lovca duchov. Tu sú videá z prvých dielov:

■ Miracles for Sale (apríl, 2011) – o faith healingu; pozri aj TU

Divadelné predstavenia:

Derren Brow Live (2003-2004) – nedostupné na Youtube

Something Wicked This Way Comes (2005-2006) TU

■ Mind Reader – An Evening of Wonders (2007-2008) TU

■ Enigma (2009-2010) TU

Svengali (2011-2012) – práve prebieha

Iné:

Rozhovor s Richardom Dawkinsom o studenom čítaní, metalizme a skepticizme TU

Entry filed under: ■ Brown, Derren, Mágia / Ilúzie / Klamy, Mentalizmus / Chladné čítanie.

Digitalizované Kumránske zvitky Ben Goldacre: Boj proti zlej vede


Calendar

September 2011
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Most Recent Posts


%d bloggers like this: