Lži o detektore lží

February 8, 2012 at 9:10 am

V minulosti som už spomenul (TU) snahu využívať polygraf v kruhoch slovenských politikov. Tento trend, žiaľ, pokračuje i naďalej. Detektor lži aj u nás stále pokračuje byť vzývaný nielen ako merítko pravdovravnosti ale azda aj ako štandard, ktorý dokáže u ľudí odhaliť morálnu čestnosť či jej absenciu. Posledný prípad mal za následok aj rozpad kandidátky Obyčajných ľudi Igora Matoviča (SME; 7.2.2012). S týmto testovaním je len jediný problém – polygraf vôbec nie je spoľahlivý.

Tieto výzvy na testovanie pseudo-detektorom lží sa odohrávajú napriek tomu, že “[t]estovanie polygrafom je pseudoveda: je založené na klamstve – človek na polygrafe musí klamať a zavádzať; jeho efektivita je založená na strachu a zastrašovaní; je zaujatý voči pravdovravným a dá sa ľahko podviesť protiopatreniami. Ako taká, polygrafia nemá absolútne vedecky overenú účinnosť.” (“Detektori lži: pravda o polygrafe“; UK Skeptics; 30.10.2008)

Okrem toho, “[už zosnulý emeritný profesor psychológie], David Lykken, ktorý bol popredný svetový kritik testovania polygrafom, stanovil celkovú presnosť testu na približne 70%, ale nie je prekvapením, že jeho proponenti vystupujú s väčšími číslami. V každom prípade, neexistuje žiadny spor medzi uvedomelými odborníkmi, … že polygraf nie je spoľahlivý detektor lží. Avšak napriek tomu prieskumy ukazujú, že mnohí ľudia majú iný názor. Výsledky jednej štúdie ukázali, že 45% vysokoškolákov navštevujúcich kurzy úvodu k psychológii si myslelo, že polygraf ‘dokáže presne identifikovať snahu oklamať.’ Veľa vedcov však tvrdí, že ozajstný detektor lží nie je možný, aspoň nie v súčasnom stave psychofyziologickej technológie.” (“Test polygrafom útočí a opäť zlyháva”; The Skeptical Psychologist; 21.7.2009)

Ale to nie je jediný problém. Vedeli ste, že (podľa AntiPolygraph.org):

■ konsenzus medzi vedcami je, že polygraf nemá žiadnu vedeckú podporu?
■ FBI považuje vynálezcu detektora lží za podvodníka a blázna?
■ človek, ktorý zaviedol u CIA testovanie polygrafom, si myslí, že rastliny vedia čítať ľudské myšlienky?
■ najpoprednejší akademický zástanca polygrafu bol zdiskreditovaný federálnym sudcom?
■ prominentný bývalý vedúci American Polygraph Association má falošné Ph.D. [nemá titul zo žiadnej akreditovanej univerzity], a že táto prvotná polygrafová organizácia to nepovažuje za etický problém?
najdlhšie existujúca polygrafová škola produkuje nových polygrafov len za 14 týždňov, čo je polovica času potrebná na vyštudovanie typickej školy na holenie?
■ Národné centrum pre hodnotenie kredibility (National Center for Credibility Assessment; kedysi DoD Polygraph Institute) zatlačil do úzadia štúdiu vraviacu o tom, že nevinní černosi skôr zlyhajú v testovaní než nevinní belosi?
■ výskumník, ktorý vyvinul pre americkú vládu Test pre špionáž a sabotáž (Test for Espionage and Sabotage) si “myslel, že s celým bezpečnostným testovaním by sa malo skoncovať?”
Národná akadémia vied (National Academy of Sciences) vydala vyhlásenie, že: “presnosť [testovania polygrafom] pre účel odlíšenia skutočných či potenciálnych podvodníkov od nevinných ľudí, je nedostatočná aby oprávňovala spoliehanie sa na jeho použitie pri bezpečnostnom testovaní vo federálnych agentúrach.”
■ všetci špióni ako Ignatz Theodor Griebl, Karel Frantisek Koecher, Jiri Pasovsky, Larry Wu-tai Chin, Aldrich Hazen Ames, Ana Belen Montes, a Leandro Aragoncillo uspeli pri teste polygrafom?
■ jeden z najväčších sériových vrahov v americkej histórii prešiel polygrafom a opäť zabíjal?
al-Qaeda a irackí povstalci dobre vedia, že detektor lží je hlúposť?
■ nemusíte byť psychopat, navštevovať školu pre špiónov, alebo akosi veriť vlastným klamstvám, aby ste oklamali polygraf (viď kaptiolu 4 TU)?

Pozri aj:
■ “Polygraf” (Skepdic)
“Polygraf – úplný nezmysel?” (Greater Manchester Skeptics Society)
podcast o polygrafii (Rick Owen; Just Skeptics Podcast, Episode 6; 30.6.2010)

George Maschke o problémoch s polygrafom:

Michael Shermer testuje polygraf:

Entry filed under: Politika, Pseudoveda.

Stephen Hawking má 70 Dawkins a Krauss: O niečom z ničoho


Calendar

February 2012
M T W T F S S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  

Most Recent Posts


%d bloggers like this: