Verdikt pre Jakubovo ossuárium: “Nevinný”

March 14, 2012 at 4:14 pm

Dnes jeruzalemský súd vydal rozsudok ohľadom “súdneho sporu storočia vo falšovaní” vo veci Jakubovho ossuária. Jeho rozhodnutie sa týkalo spornej autenticity nápisu o Jakubovi, Ježišovom bratovi, ohľadom ktorého sa mnohí odborníci názorovo líšili. Znelo: “Nevinný”. Podľa sudcu sú argumenty odborníkov proti autenticite tohto nápisu nedostatočné. Tá by znamenala prítomnosť prvého fyzického objektu úzko spätého s Ježišovou rodinou.

Tzv. herodovské ossuária sú nádoby na kosti používané pri tzv. sekundárnych pohreboch (c. 30 p.n.l. – 70 n.l.). Jakubovo ossuárium je azda najznámejší a najsenzačnejší objav v posledných rokoch úzko úzko spájajúci archeológiu a život Ježiša. Nápis na ňom v aramejčine (nie v hebrejčine, ako sa niekde udáva) znie: “Jakub, syn Jozefov, brat Ježišov”. Ak je nápis autentický, jednalo by sa z archeologického hľadiska o nesmierne veľké priblíženie sa k historickej postave Ježiša. Najväčší skeptik ktorý spochybňoval podľa neho veľmi slabé arguemnty  zo strany “Israel Antiquities Authority” (IAA; izraelská inštitúcia dohliadajúca na archeologické objavy a výskum), bol Hershel Shanks, zakladateľ časopisu Biblical Archaeological Review (BAR) (bol teda skeptický voči skeptikom). Jeho argumenty si môžete pozrieť na videu na konci článku.

V decembri 2004 boli proti istým dvom (celkovo piatim) predajcom so starožitnosťami vznesené obvinenia: Oded Golan (majiteľ tohto ossuária) obvinený zo 44 prípadov falšovania a Robert Deutsch z ďalších 13-tich. Tento niekoľkoročný súdny proces bol ukončený dnes rozhodnutím sudcu Aharna Farkasha (má aj titul z archeológie). Svojim verdiktom ich oslobodil od všetkých obvinení. Treba povedať, že táto udalosť nedokazuje autenticitu daného nápisu a teda ani priame spojenie artefaktu s Ježišovou rodinou, ale, takpovediac, potvrdil nedostatky v argumentácii proti jeho autenticite.

O pár dní BAR vydá aj anglický preklad tohto verdiktu (zrejme sumár, keďže má 474 strán) ako ako aj svoje vyjadrenie k nemu. Pre viac o tomto prípade viď videá a linky na konci.

O Jakubovom ossuáriu:

Prednáška Hershela Shanksa o problémoch s argumentami proti autenticite Jakubovho ossuária (2004):

Pozri aj:
“Golan a Deutsch pozbavení všetkých obvinení z falšovania” (BAR; 14.3.2012) – stručne o tomto rozhodnutí
“Verdikt: Nevinný” (BAR; 14.3.2012) – obšírnejšie o celom prípade a verdikte
■ “Zberateľ starožitností pozbavený z obvinení falšovania v prípade Jakubovho ossuária” (14.3.2012) – na blogu  Matthewa Kalmana, novinára a editora Jerusalem Report, ktorý dlhodobo a ako jediný každodene sleduje tento súd
■ “Špeciálna správa: Očakávanie verdiktu v prípade Jakubovho ossuária: Kompletná príručka o údajných falzifikátoch”  (BAR; 9.3.2012) – veľmi krátka e-kniha od Shanksa stiahnuteľná po registrácii na stránke BAR
“Sudca zvažuje verdikt v prípade falšovania s Ježišom” (Aol; 5.10.2010)
■ “Falšované relikvie a Ježišov brat” (Time; 16.10.2008)

Entry filed under: Biblistika, História / Archeológia / Geografia, Jesus Research.

Alister McGrath: Kritik “nových ateistov” Nová kniha o existencii Ježiša od Barta Ehrmana


Calendar

March 2012
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Most Recent Posts


%d bloggers like this: