Fundamentalizmus

December 1, 2012 at 9:20 pm

By Kosso

Termín fundamentalizmus má mnoho významov a podlieha vývoju rovnako ako iné populárne termíny, ako sekularizácia či modernita. Štandardné hodnotenie sociológov a religionistov je, že fundamentalizmus je reakcia na sekularizáciu, modernitu a relativizáciu. Václav Bělohradský používa termín identitárna panika, ktorý nie je uplatniteľný v každom prípade, ale rozhodne vystihuje nemalé percento motivácií pre odmietnutie zmien, ktoré modernita priniesla.

V užšom zmysle sa jedná o hnutie v rámci amerického protestantizmu na počiatku 20. storočia, v širšom zmysle sa jedná o hnutia naprieč ostatnými náboženstvami, prípadne aj nenáboženské ideológie, inšpirované napr. politickými motívmi. V nejakom zmysle sa vždy jedná o ochranu, alebo aspoň proklamáciu ochrany, istých svetonázorových či kultúrnych základov, ktoré by podľa tých, ktorí odmietajú zmenu (často skôr konkrétnu zmenu, než zmenu vo všeobecnosti, hoci aj také hnutia existujú – na Západe sú v tejto súvislosti najznámejší “Old Order” mennoniti, resp. amiši), menené či spochybňované byť nemali.

Typickou chybou je automatické spájanie fundamentalizmu s násilím, zvlášť po jeho spájaní s islamským hnutím Ajatolláha Chomejního po Iránskej revolúcii v r.1979, pôvodná protestantská reakcia, ktorá v podstate kritizovala niektoré prúdy modernej teológie a filozofie, násilná nebola, a ani nevstupovala do politiky. Veľa teda záleží na definície fundamentalizmu – pokiaľ nie je dostatočne presná, je tento termín dnes v podstate bezobsažný, pretože existuje priveľa interpretácií a človek si nemôže byť istý, čo má kto na mysli.

Nižšie uvedený trojdielny dokument je veľmi nevyčerpávajúci, ale ako doplnok k rozšíreniu si poznania o tejto téme je to vítané spestrenie – zvlášť preto, že používa hlavne konkrétne príklady.

“The Fundamentalists – Religion or Lunacy?”

Časť 1:

Časť 2:

Časť 3:

Advertisements

Entry filed under: História / Archeológia / Geografia.

Tyson a cieľ vesmíru Ehrman Project


Calendar

December 2012
M T W T F S S
« Nov   Jan »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Most Recent Posts


%d bloggers like this: