Thomas Woods: “Ako Katolícka cirkev budovala Západnú civilizáciu”

December 11, 2012 at 9:31 am

By Kosso

Woods

Thomas Woods je známy hlavne svojím stĺpčekom v New York Times a ako proponent rakúskej školy ekonómie a ekonomický a politický komentátor, pozadie jeho vzdelania je ale história a výskumom a vyučovaním histórie sa aj živí. Jeho najkontroverznejšia kniha sa týka práve histórie vedy a príspevku Katolíckej cirkvi k jej rozvoju. Jej titul hovorí sám za seba a presne popisuje, o čom daná kniha je – je to v podstate zoznam toho, čo Woods považuje za úspechy Katolíckej cirkvi pri budovaní západnej civilizácie, s dôrazom na ekonómiu a prírodné vedy.

Kniha je zaujímavá aj tým, že v Českej Republike mala pomerne veľkú reklamnú kampaň, čím sa dostala do povedomia aj v našich luhoch a hájoch. Jedná sa jednoznačne o knihu propagačnú, ale nie propagandistickú. Hoci sa jedná o knihu písanú populárnym štýlom, je solídne vedecky odzdrojovaná, a napriek tomu že by sa našlo pár vecí, ktoré by mu bolo možné vytknúť, a niektoré tvrdenia o význame niektorých stredovekých myšlienok na vývoj ekonomického myslenia a teórie spochybňujú aj niektorí katolícki myslitelia, mohutná mytológia, ktorá dnes ovíja témy dejín vedy a údajného prenasledovania vedy cirkvou (hlavne katolíckou, hlavne v stredoveku), ospravedlňuje jeho značne generalizačný a odľahčený prístup, ktorý bol použitý pravdepodobne hlavne preto, aby sa kniha dostala aj bežnému čitateľovi, ktorý neobľubuje odborný či príliš komplikovaný štýl.

Vedeli ste že mnohé katedrály mali aj iné funkcie, než iba bohostánky – boli to miesta, okolo ktorých vznikali školy, neskôr univerzity, a niektoré boli postavené takým spôsobom, aby bolo možné ich vďaka ich architektúre používať ako prirodzené astronomické observatóriá ? Že najväčší prispievatelia a zakladatelia oborov ako egyptológia, seizmilógia či meteorológia boli v 20.storočí jezuiti ? Že ekonomika ako veda vznikla na pôde univerzity v Salamanke v 13. storočí a teória medzinárodného práva v 16.storočí, a autori oboch boli kňazi ? Gregoriánsky kalendár, ktorý zrovnal časové nezrovnalosti stredovekého kalendára – pápež Gregor XIII. Prvé mechanické hodiny? Pápež Silvester II. Rovnako autori atómovej teórie či teórie veľkého tresku boli klerici (to už sme na pôde modernej vedy). Fosfátové hnojivá či technológia vysokých pecí ? Cisterciáni. A nezabudnime na vynálež šampanského francúzskym benediktínom Domom Perignonom či kapučína vďaka členom rádu kapucínov, ktoré nepatria k veľkým vedeckým objavom, ale rozhodne k našim každodenným príjemnostiam. A mnoho ďalších. Woods hovorí, že rola Katolíckej cirkvi v dejinách bola rôzna, a neraz sa musela cirkev za svoje konanie oprávnene ospravedlniť, ale niečo ako systematické potieranie vedy nikdy nepatrilo k jej chybám, skôr naopak.

Ako hovorí profesor John Hedley Brooke, historik vedy (University of Oxford / University of Durham) a svojho času prezident British Society for the History of Science, zlé meno katolíckej cirkvi v tejto oblasti spravila zväčša reformačná a neskôr osvietenská antiklerikálna a ateistická propaganda a napomohlo tomu aj politické mocenské súperenie revolučného Francúzska a anglikánskeho Anglicka s katolíckym Španielskom a Portugalskom. Tak vzniklo to, čo dnes nazývame “čierna legenda stredoveku”, ktorá je stále naratívne populárna, ale nemá reálnu historickú oporu. Jedna Brookeova kniha, ktorá sa týchto tém dotýka, vyšla aj v slovenčine: “Veda a náboženstvo: Niekoľko historických pohľadov” (Kalligram, Bratislava, 2011).

Rada jeho prednášok, aj prednášok iných historikov a filozofov vedy a nábožentva dotýkajúc sa aj tejto témy, sa dá nájsť v na tomto blogu už spomínaných stránkach cambridgeského Faraday Institute for Science and Religion (článok na blogu TU).

Kapitoly Woodsovej knihy rozoberá sám autor v sérii kratších vystúpení tu:

Časť 1 – Úvod:

Časť 2 – Cirkev a veda:

Časť 3 – Kňazi ako vedeckí priekopníci:

Časť 4 – Prípad Galilea:

Časť 5 – Univerzitný systém:

Časť 6 – Existuje Boh?:

Časť 7 – Mnísi:

Časť 8 – Katolícka charita:

Časť 9 – Západná morálka:

Časť 10 – Koncept práv a zákona:

Časť 11 – Pôvod medzinárodného práva:

Časť 12 – Proti-katolícke ohavnosti:

Časť 13 – Záver:

Advertisements

Entry filed under: História / Archeológia / Geografia, Knihy / Literatúra.

“Boží bojovníci”: Židovský, moslimský a kresťanský fundamentalizmus Silverman: “Merry Christmas” alebo “Happy Holiday”?


Calendar

December 2012
M T W T F S S
« Nov   Jan »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Most Recent Posts


%d bloggers like this: