Gallup: “Boh je živý a má sa fajn”

December 16, 2012 at 9:40 am

By Kosso

Nová štúdia Gallupovho inštitútu založená na milióne rozhovorov (veľmi ojedinelá príležitosť, kedy je možné použiť výraz kvantitatívny kvalitatívny výskum), čiže nie na bežných dotazníkoch, ale špecializovaných dotazníkov či osobných rozhovoroch, pri ktorých sa od respondenta žiada nie iba zaškrtnúť políčko či identifikovať sa  jedným slovom, ale je dotazovaný na definície, dôvody a iné podrobnosti, ktoré často značne menia to, čo by sme si predstavili pod jeho sebaoznačením.

Kniha je úplne čerstvá, nemá ani dva týždne, a prvá relácia, kde bol Frank Newport, šéfredaktor Gallupu, pozvaný o záveroch jeho tímu porozprávať bol katolícky internetový spravodajský portál The World Over. Okrem záveru, ktorý prezrádza aj názov publikovanej štúdie, to jest že náboženstvu sa darí a najbližšie roky sa neočakáva, že by sa to malo zmeniť, je možné dozvedieť sa mnoho iných zaujímavých štatistík, napríklad že aj napriek silnej imigrácii z Ázie sa počet príslušníkov hlásiacich sa k nekresťanským náboženstvám prakticky nezvyšuje, čo je pomerne zvláštne (je možné, že vzhľadom na to, že nie sú inštitucionalizované, mnohé spadajú práve pod kolónku “non-religiosity”), a radu iných. Narážame tu aj na niektoré tvrdenia Gallup tímu, o ktorých medzi odbornou verejnosťou nie je konsenzus – napríklad podľa Newporta by v najbližších 20 rokoch malo v prípade americkej politiky náboženstvo zohrávať možno ešte väčšiu rolu než v súčasnosti.

Frank Newport v čase 11:10 – 20:25 o jeho novej knihe “God Is Alive and Well: The Future of Religion in America” (2012) (6.12.2012):

Za prečítanie určite stojí aj kniha, keďže sa jedná o takmer bezprecedentne masívny kvalitatívny prieskum, ktorý môže pomôcť rozhodnúť nejednu zaujímavú otázku sociológie náboženstva a rozhodne umožní zaujímavý vhľad do myslenia ľudí a ich presvedčení. Kniha je písaná popularizačným štýlom, takže sa jej nemusia báť ani spoločenskými vedami nepoznačení čitatelia.

Entry filed under: Vzdelávanie / Kurz / Školstvo / Výskum.

Nálezca Titanicu a Noeho archa Populačný cenzus vo Veľkej Británii a my


Calendar

December 2012
M T W T F S S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Most Recent Posts


%d bloggers like this: