Náboženstvo a násilie: Prípad buddhizmu

December 16, 2012 at 8:52 am

By Kosso

Máloktorý religionista či sociológ by súhlasil, že náboženstvu je apriori vlastné násilie. Toto tvrdenie sa niekedy používa, ale je do veľkej miery používané skôr ako antináboženská propaganda. Náboženstvo ako sociálny a spoločenské správanie legitimizujúci fenomén môže mať nesmierne množstvo podôb, a niektoré sú vyslovene pacifistické. Pravdepodobne žiaden odborník by ale nenamietal proti tvrdeniu, že niektoré náboženské argumenty môžu byť použité na ospravedlnenie či priamo podporenie násilia – či už sa jedná o zneužitie náboženstva na takýto cieľ, alebo v podstate kanonické a jednotlivými náboženskými skupinami posvätené úvahy ako je teória spravodlivej vojny či otázky miery v prípade vymeriavania trestov (ktorými sa v sekularizovaných spoločnostiach zaoberá filozofia práva – jurisprudencia), a mnohé ďalšie.

O rôznych prejavoch násilia v prostredí kresťanstva, islamu či judaizmu vieme pomerne mnoho – alebo si to aspoň myslíme. Každopádne o ňom je vytvorené široké povedomie. Buddhizmus a jeho doktríny na Západe však s násilím spája málokto. Zväčša za to môže súčasná typická západná nevedomosť čo sa týka vecí náboženských, silná romantizácia buddhizmu na Západe, a tiež pochopiteľne vzdialenosť a kultúrna a jazyková bariéra, ktorá sťažuje prístup k informáciám o tomto východnom náboženskom systéme.

Ako si môžete vypočuť, aj doktríny a idey budhizmu je možné použiť na ospravedlnenie násilia – či už skôr ich zneužitie štátnou mocou, alebo za pomoci regulérneho výkladu. O niektorých konkrétnych prípadoch rozpráva profesor Brian Victoria. Odkaz obsahuje adresy ďalších článkov a podcastov vzťahujúcim sa k tematike náboženstva a násilia, spracovanie (či skôr nespracovanie) tejto témy médiami a pod. (19.11.2012):

Entry filed under: Buddhizmus, História / Archeológia / Geografia.

Christopher Hitchens (1949-2011): Rok po Allan Jones: Gény a mapovanie mozgu


Calendar

December 2012
M T W T F S S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Most Recent Posts


%d bloggers like this: